Back

האם להשקיע במסלול השקעות נדלן בישראל או בחול?

בשנים האחרונות הצטרפו ישראלים רבים, אפילו רבים מאוד, למעגל המשקיעים בנדלן. הסיבות העיקריות לכך הן התשואות הבלתי משתלמות בעליל שמציע שוק ההון

מידע על השקעות נדלן בישראל או בחול

(תשואות אפסיות באפיקים הסולידיים, וגם באפיקים בעלי רמת הסיכון הגבוהה התשואה אינה מצדיקה את רמת הסיכון), העובדה שכ
מעט כל אחד מאיתנו מכיר מישהו שהשקיע בנכס מניב ונהנה מהפירות (דבר שבאופן טבעי גורם גם לנו לרצות ליהנות מהשקעה דומה) וההערכה כי ערכן של הדירות בארץ ימשיך לעלות כך שגם עכשיו, ברמת המחירים הגבוהה, הן מהוות השקעה כדאית.

סיבה נוספת לריבוי ההשקעות בנדלן היא שכיום קל יותר להשקיע בנדלן גם מעבר לים – אבל נשאלת השאלה האם אכן השקעות נדלן בחול הן משתלמות יותר מהשקעות בשוק הנדלן המקומי.

מבחר רחב יותר של אפשרויות

לפני שמתעמקים בשאלה מה כדאי יותר, השקעות נדלן בישראל או בחול, חשוב להבין כי מדובר בשאלה שתעסיק את כל מי שמעוניין להשקיע בנדלן גם בעתיד הנראה לעין, שכן כחלק ממגמת הגלובליזציה המואצת סביר להניח שאפשרויות ההשקעה בנכסים כאלה ואחרים במדינות שונות רק ילכו ויתרחבו.

זוהי כמובן מגמה מבורכת, שכן ככל שמבחר האפשרויות העומד לרשותנו יהיה רחב יותר כך נוכל להגיע להזדמנויות השקעה מתגמלות יותר.

כך למשל בהחלט ייתכן מצב שבנקודת זמן מסוימת עיר כלשהי ברחבי העולם תתחיל לחוות תנופת התפתחות שמטבעה כרוכות בה הזדמנויות מוצלחות מאוד להשקעה, כפי שהיה בברלין בתחילת המאה ה-21.

לא משקיעים בשוק שלא מכירים היטב

יחד עם זאת יש להדגיש שהשקעה בנדלן מחייבת זהירות, ובפרט לא מומלץ להשקיע בשוק נדלן שלא מכירים אותו היטב.

הסיבה לכך פשוטה: גם אם יזם נדלן נשבע לכם שיש למשל עיר בספרד שהולכת להיות הברלין הבאה או אפילו להפוך לניו יורק של אירופה, וגם אם מדובר באדם אמין שבאמת מאמין בכך – באותה מידה השקעת כספכם, שעבורו עבדתם שנים רבות, באותה עיר עלולה להתגלות כטעות ולהוביל למפח נפש של ממש.

שוק הנדלן הינו שוק מורכב מאוד, מחירי הדירות ושאר הנכסים מושפעים מגורמים רבים, וגם אם אתם מחפשים השקעות נדלן בישראל או בחול דרך קרן השקעות שמן הסתם אנשי המקצוע שעובדים בה מנוסים ובעלי ידע נרחב עדיין הדבר לא פוטר אתכם מחובת התעמקות מסוימת בנעשה בשוק הנדלן במדינה הרלוונטית.

מבחינה זו להשקעה בנדלן כחול לבן יש יתרון משמעותי, שכן בסיס ההיכרות של רובנו אם לא כולנו עם שוק זה הוא נרחב יותר. כך למשל אנחנו יודעים שאם אנחנו רוכשים דירה של גינדי אנחנו בידיים טובות, ובנוסף יש לנו ידע טוב יותר לגבי התפתחויות עתידיות שעשויות להשפיע על ערך הנכסים השונים (למשל התרחבות רשת הרכבות צפונה ומזרחה צפויה להעלות את ערך הנכסים בערים דוגמת עפולה וכרמיאל שמצטרפות אל מפת הרכבות).

השקעות נדלן בישראל או בחול – עד כמה המרחק משפיע?

מצד אחד בעולם שחווה גלובליזציה מואצת ושממילא חלק ניכר מההתנהלות שלנו בו הוא דרך האינטרנט אין משמעות למרחק הפיזי בין המשקיע לבין הנכס שבו השקיע, כך שבמובנים מסוימים השאלה אם להעדיף השקעות נדלן בישראל או בחול הופכת למעט מיותרת (שכן אין הבדל מהותי בין השקעה בישראל לבין השקעה בקנדה) – אבל מצד שני כל עוד המין האנושי לא מצא דרך לשנע את עצמו לצד השני של העולם תוך דקות בודדות עדיין ישנה עדיפות להשקעה בנכסים שנמצאים במרחק נסיעה סבירה מאיתנו.

הסיבה לכך היא שכל נכס זקוק לתחזוקה שוטפת, גם אם מדובר בדירה חדשה בפרויקט מתקדם דוגמת גינדי תל אביב , וכשהנכס נמצא בצד השני של העולם אנחנו הופכים תלויים בגורם שלישי, מצב שאינו רצוי שכן הוא עלול להגדיל את ההוצאות שלא לצרוך ולשחוק את הרווחיות שלנו.

בלוג