Back

היכן ניתן למצוא השקעות נדלן כדאיות

החולשה המתמשכת של שוק ההון – שמזה מספר שנים מציע תשואות נמוכות עד אפסיות באפיקים הלא מסוכנים, וגם באפיקים המתאפיינים ברמות סיכון גבוהות התשואה אינה בשמיים, וזאת בלשון המעטה – שולחת עוד ועוד ישראלים שיש באמתחתם סכום כסף פנוי לחפש הזדמנויות מוצלחות להשקעה בשוק הנדלן. גם שוק זה, באופן טבעי, לא חף מסיכונים, וגם בו לא כל השקעה מניבה את הרווחים המקווים, ובכל זאת ישנן גם די הרבה השקעות נדלן כדאיות – למשל דירה של גינדי – ובהחלט כדאי לנצל אותן.

מידע על השקעות נדלן כדאיות

הלהיטים של 2014 – קרית משה, קרית יובל ונוה עמל 

חלק גדול מתשומת הלב התקשורתית בתחום הנדלן מופנה – ובצדק, כמובן – אל פרויקטים ייחודיים ומסעירים דוגמת גינדי תל אביב, וכמובן שמי שירכוש נכס בפרויקט זה יבצע השקעה נבונה, אולם בלא מעט מקרים דווקא שכונות שנמצאות מתחת לרדאר הציבורי מציעות השקעות נדלן כדאיות במיוחד.

ב-2014, לדוגמה – כך עפ”י סקירה השוואתית מקיפה של אנשי הלוח האינטרנטי יד2 בשיתוף המגזין הכלכלי המוביל דה מארקר – המקום המשתלם ביותר להשקיע בו הייתה שכונת קרית משה ברחובות. עוד הגיעו לצמרת הגבוהה שכונות במזרח הרצליה (ובפרט נוה עמל ויד התשעה) וכן שכונות ירושלמיות הממוקמות במערב עיר הבירה (ובהן קרית יובל ובית וגן). כל הנ”ל סיפקו למשקיעים תשואה כוללת של 15-16% (כשלוקחים בחשבון הן את עליית ערכה של דירה ממוצעת בשכונה והן את התשואה שמתקבלת בזכות דמי השכירות).

כשמתמקדים רק במרכיב של שכר הדירה, הרי שהתשואות על דירות בפריפריה היו גבוהות, בממוצע כמובן, מאלה של הדירות במרכז, וזוהי מגמה שנמשכת כבר מספר שנים – טבריה, לוד, אשקלון ובאר שבע סיפקו תשואות שנתיות של למעלה מ-5% (בטבריה התשואה הממוצעת אף התקרבה ל-6%), בעוד במרכז הארץ התשואות היו צנועות יותר ובלא מעט מקרים אף פחות מ-4%. יחד עם זאת באזורים אלה ערכן של הדירות עלה “רק” ב-8-9% בעוד בצפון תל אביב, לדוגמה, הרווח למשקיעים מבחינת מרכיב עליית מחיר הדירות היה 10.5%, כך שבשורה התחתונה נוצר איזון מבחינת כדאיות ההשקעה במרכז מול הפריפריה, וההחלטה איפה לחפש נכסים תלויה בעיקר באופיו של כל משקיע ובסוג ההשקעה אותה הוא מחפש – האם חשוב לו יותר לקבל תזרים מזומנים גבוה ככל האפשר או שמא הוא מעדיף השקעה שהרווחים העיקריים שלה הם דווקא אלה של הטווח הארוך.

השקעות נדלן כדאיות דרך קרנות נדלן

אופציה נוספת של השקעות נדלן כדאיות היא דרך קרנות נדלן, כלומר השקעה ביזמות בנייה ולא בנכס שהמשקיע הופך לבעליו.

בדרך זו המשקיעים כמובן לא נהנים מתזרים מזומנים בדמות שכר דירה, שהרי הם לא בעליו של נכס, אולם מצד שני, אם בחרו בתבונה את קרן הנדלן, הם עשויים ליהנות מתשואה גבוהה למדי על השקעתם.

השקעה שכזו מתבצעת באופן הבא: קרן הנדלן מאתרת פרויקטים בעלי פוטנציאל גבוה במיוחד (למשל של חברות מבוססות ואמינות דוגמת גינדי, או פרויקטי התחדשות עירונית למיניהם) ומאגדת משקיעים קטנים ובינוניים שמשקיעים ביחד באותו פרויקט. כשהפרויקט מסיים לקרום עור וגידים והדירות או הנכסים המסחריים בו נמכרים, המשקיעים זוכים להיות שותפים ברווחים – כלומר מקבלים את הסכום שהשקיעו בתוספת תשואה שכאמור עשויה להיות נאה במיוחד (סדר גודל 20-30% תוך שנה וחצי עד שלוש שנים).

השקעה שכזו מתאימה גם למי שרוצה או מוכן להשקיע סכומים צנועים יותר (החל מ-100,000 ש”ח בדרך כלל) וגם למי שלא רוצה את הטרחה הכרוכה בלהיות בעליו של נכס.

בלוג