Back

השקעות נדלן בישראל

שוק הנדלן מהווה מזה מספר שנים יעד אטרקטיבי מאוד למשקיעים, בין אם גדולים ובין אם קטנים יחסית. כל מי שבאמתחתו סכום כסף מסוים – החל מ-100,000 ש”ח וכלה במיליוני שקלים – מחפש לאורכה ולרוחבה של ישראל הזדמנויות מתאימות להשקיע בהן את כספו, בתקווה כמובן שהנכס שיירכש יניב הכנסה שוטפת נאה ובנוסף ייהנה מעלייה של ממש בערכו כך שבסך הכל ייווצר רווח משמח.

לכאורה בשוק בו המחירים לא מפסיקים לעלות (ובהקשר זה חשוב להדגיש כי החששות מפני היווצרות בועת נדלן התפוגגו זה מכבר, ובנוסף עושה רושם שממשלות ישראל לא רואות בעלייה המתמשכת בעיה, ועל כן גם לא מנסות לשנות את המגמה) קל למצוא אפשרויות השקעה אטרקטיביות – אולם בפועל אין זה המצב ועל מנת לבצע נכון השקעות נדלן בישראל ולזכות בתשואה מתגמלת באמת יש לתת את הדעת על כמה וכמה פרמטרים.

איפה כדאי לבצע השקעות נדלן בישראל?                מה שאנחנו צריכים לדעת על השקעות נדלן

השאלה הראשונה, באופן טבעי, היא איפה לחפש נכס.

התשובה לשאלה מהותית זו תלויה במספר פרמטרים, ובעיקר מחייבת היכרות עם שוק הנדלן, לימוד מעמיק שלו ובפרט התעדכנות מתמדת בנוגע למגמות המתרחשות בו.

ב-2015 למשל הערים הכדאיות להשקעה היו נהריה, עפולה, באר שבע, ירוחם, רחובות ולוד, וזאת לצד ערים חזקות ומבוססות במרכז דוגמת רעננה, הרצליה וכן תל אביב – אבל כמובן שאין שום ערובה שגם ב-2020 ערים אלה יהיו המקומות הטובים ביותר לחפש בהן דירה להשקעה או משרד להשכרה.

איך בכל זאת אפשר לדעת באילו ערים, ולא רק באילו ערים אלא גם באיזה שכונות באותן ערים, הכי כדאי לרכוש נכס כהשקעה? ה”סוד” הוא לזהות את המקומות שעדיין לא נמצאים על מפת ההשקעות הפופולריות אולם צפויים ליהנות, בעתיד הנראה לעין, מתנופת פיתוח.

כך למשל באר שבע מככבת בשנים האחרונות כמעט בכל רשימה של השקעות נדלן בישראל כדאיות במיוחד בזכות עיר הבה”דים ההולכת ומוקמת בקרבתה, וכן הודות לפארק ההיי-טק המושקע שכבר החל לפעול בסמוך לאוניברסיטת בן גוריון. אותה עיר בה”דים (שאמורה לכלול בסיסי צבא רבים שהועתקו ממרכז הארץ ופינו שטח נדלני יקר ערך) הפכה גם את ירוחם לאטרקטיבית למשקיעים.

תשתית תחבורתית עשויה אף היא להזניק את מחירי הנדלן במקום מסוים ואם מזהים זאת מבעוד מועד ניתן ליהנות מהשקעה מתגמלת מאוד: הארכת כביש 6 צפונה מזניקה את מחירי הדירות בנהריה, ועשויה לעשות זאת גם בשלומי, רכבת העמק הופכת את עפולה למקום מבוקש יותר, וגם פתרונות תחבורתיים בהיקף צנוע יותר מחוללים שינויים משמעותיים בשוק הנדלן ודוגמה לכך היא שכונת קרית משה ברחובות שעד לפני שנים לא רבות זוהתה עם קשיים ואפליה, וב-2014 הפכה לאחת האטרקטיביות במרכז בעקבות פעילות נמרצת של ראש העיר, הן בתחום התחבורה והן בתחום ההתחדשות העירונית.

גם במרכז הארץ ניתן למצוא פרויקטים אטרקטיביים להשקעה – למשל גינדי תל אביב המדובר שמחולל לא פחות ממהפכה במתחם שעד כה הוקדש לפעילות עסקית, או פרויקטי התחדשות עירונית בהרצליה רבת הפוטנציאל.

דירת יד שנייה או מקבלן?

שאלה חשובה נוספת היא האם כדאי לרכוש דירה (או כל נכס אחר) מקבלן, או שמא להעדיף דירה יד שנייה. על שאלה זו התשובה יותר מובהקת, שכן קל יותר להשכיר נכסים חדשים, איכותם גבוהה יותר (שהרי ענף הבנייה לא מפסיק להשתכלל) ותחזוקתם אינה מחייבת השקעות רחבות היקף (שיפוצים, החלפת תשתיות וכו’). חשוב מאוד להקפיד על רכישת נכסים מחברות מוכרות דוגמת גינדי, הן כערובה לאיכות גבוהה והן מפני שפרויקטים שכאלה מזוהים עם איכות ועל כן ערך הנכס נשמר טוב יותר לאורך שנים.

בלוג