Back

מהי קרן השקעות נדלן?

עולם הנדלן הוא עולם מורכב מאוד, ששוררים בו אינטרסים רבים ובנוסף הוא מחייב השקעה מסיבית של משאבים ובעיקר כסף. קרן השקעות נדלן היא גוף המחבר בין משקיעים פרטיים המעוניינים ליהנות מתשואה גבוהה בזכות פרויקט נדלני לבין יזמים שונים שזקוקים למימון על מנת לממש תוכניות מבטיחות.

חצי מאה של פעילות ענפה

כדאי לדעת כי קרנות השקעה בנדלן קיימות כבר יותר מחצי מאה, מאז שנות השישים של המאה ה-20, תחילה בארה”ב – שם החלה תנופת בנייה מואצת באותן שנים, שבאופן טבעי נזקקה לבסיס פיננסי איתן כשבמקביל הציבור הרחב נהנה משגשוג ומהכנסה פנויה אותה ביקש למנף לטובת רווחים נוספים – ולאחר מכן גם במדינות אחרות.

גם בישראל פועלות קרנות שכאלה (שאגב, בפי אנשי המקצוע נקראות קרנות ריט על בסיס המונח REIT שהוא ראשי תיבות של Real Estate Investment Trust) מזה שנים רבות. בשנים האחרונות, לנוכח התרחבות הפעילות בתחום הנדלן, הנהירה של משקיעים רבים אל שוק זה (בעיקר עקב התשואות הנמוכות שמציעים האפיקים השונים של שוק ההון) והעובדה שישנם לא מעט פרויקטים של התחדשות עירונית הזקוקים למימון, חל גם גידול משמעותי בהיקף פעילותן של קרנות ההשקעות בנדלן.

קרן השקעות נדלןלהשקיע בדירה בלי לקנות דירה

קרן השקעות נדלן מאפשרת לנו למעשה להשקיע בדירה או פרויקטים חדשים (או בכל נכס מניב אחר – משרדים, חנויות, מבני תעשיה וכו’) מבלי לקנות את הנכס.

יתרון אחד של השקעה ללא קנייה הוא שבכך נחסך מאיתנו הצורך לתחזק את הנכס: אם למשל אנחנו רוכשים דירה כהשקעה אנחנו מחויבים לחפש אינסטלטור כשהדוד מתקלקל (אפשר כמובן להפקיד את האחריות בידי השוכרים, אולם בדרך זו ההוצאה עלולה להיות גבוהה שלא לצורך), להציג אותה לשוכרים פוטנציאליים בכל פעם שהדיירים הנוכחיים עוזבים, להשתתף בישיבות שונות הנוגעות לעתידו של הבניין ועוד ועוד. גם כשקונים נדלן מסחרי – למשל משרד – הרי שכרוכה בכך לא מעט טרחה גם אם ישנה חברת ניהול הדואגת לתפעול השוטף של הבניין כולו ועל כן גם של המשרד שלנו.

רכישת יחידת השתתפות בקרן נדלן מאפשרת לנו ליהנות מתשואה נאה בעצם מבלי לצאת מהבית.

למי כדאי להשקיע בקרן נדלן?

יתרון נוסף של השקעות בקרן נדלן הוא שגם משקיעים קטנים ובינוניים יכולים ליהנות מתשואה נאה של נכס מניב כזה או אחר.

במציאות שבה לא רק דירות בפרויקטים מתקדמים במיוחד דוגמת גינדי תל אביב אלא גם למשל דירת 2 חדרים בפריפריה עשויות לעלות מיליון ש”ח ומעלה, קרנות השקעה בנדלן מאפשרות גם למי שרוצה להשקיע סכומים בסדר גודל של 100,000 ש”ח לעשות זאת.

בהתאם קרן השקעות נדלן מיועדת בעיקר למשקיעים הקטנים והבינוניים, וגם למי שאין לו ידע רחב דיו כדי להשקיע בכוחות עצמו ומודע למגבלה זו שלו.

שקיפות ואמינות

כשאתם רוכשים נכס כהשקעה ישירות מהיזם אתם יכולים להיות בטוחים שאתם בידיים טובות – וזאת אם תקפידו לקנות מחברות ותיקות ואמינות דוגמת גינדי. באופן טבעי גם כשמבצעים השקעה דרך קרן נדלן נרצה להיות סמוכים ובטוחים שכספנו בידיים טובות (גם אם מדובר “רק” ב-100,000 ש”ח), ועל מנת שכך יהיה יש להתעמק מעט ולחקור אודות הקרנות שביניהן אנחנו מתלבטים.

הפרמטרים אותם יש לבדוק הם רמת השקיפות של הקרן, כלומר האם בכל רגע ורגע אנחנו יכולים לדעת באילו פרויקטים מושקע הכסף שהצטבר בקרן, התשואות שהיא סיפקה בעבר ורמת השירות המאפיינת אותה.

באילו פרויקטים משקיעות קרנות נדלן?

ישנם, כמובן, סוגים רבים של קרנות השקעה בנדלן – כאלה המתמחות בפרויקטים של התחדשות עירונית, כאלה שהן גם יזמיות ומשקיעות בעיקר בפרויקטים “שלהן”, כאלה המשקיעות בפרויקטים יוקרתיים דוגמת אלה של גינדי ועוד ועוד.

למידע נוסף על השקעות נדלן לחצו כאן

בלוג